iPTV Nedir, Nasıl İzlenilir?
Görüntülenme:1703
Yorum: 1

iPTV Nedir?

IPTV, İnternet protokolü üzerinden (TCP/IPV4 - IPV6) görüntü ve ses aktarımı sağlayan yayınlardır. Tüm Dünya'da birçok Televizyon istasyonları IP Video Server kullanarak Internet üzerinden kendi yayınlarının izlenebilmesini sağlamışlardır. Bunlardan bazılarını aşağıda derledik:

iPTV izlemeden önce gereksinimler nelerdir?

  • Dijital video sayısal görüntülerin bir kombinasyonudur, ve onlar piksellerden veya görüntü elemanlarından oluşurlar. Her bir pixel iki değere, luminans (renk derinliği) ve krominans (piksel rengi) sahiptir. Luminans pikselin yoğunluğunu gösterir, krominans pikselin rengini gösterir. Gerçek renk tekniği için yüksek kalite bir görüntünün rengini temsil etmek için 3 byte kullanılır. Görüntülerin serisi sayısal videoyu oluşturur ve bu görüntüler çerçeve (frame) olarak adlandırılır. Filmler saniye başına 24 çerçeve kullanır, çerçevelerin oranı bölgelerin elektriksel sistemine göre değişebilir böylece farklı çeşitlerde çerçeve oranları vardır mesela Kuzey Amerika yaklaşık olarak 30 çerçeve kullanıyorken Avrupa televizyonlarının çerçeve oranı saniye başına 25 çerçevedir. Her bir dijital video yükseklik ve genişlik boyutlarına sahiptir. Analog TV gösterildiğinde SDTV için boyutlar 720X480 iken diğer tarafta HDTV ler 1920x1080 pikseldir. Dahası SDTV renk derinliği oluşturmak için 16 bit yeterli iken HDTV’ler de renk derinliği oluşturmak için 24 bit gereklidir. 
  • Bu yüzden 30 çerçeve/saniye oranla, SDTV için sıkıştırılmamış veri oranı 30x640x480x16 diğer deyişle 147.456.000 bps olur. Dahası HDTV için ise aynı çerçeve oranı sıkıştırılmamış veri oranı 30x1920x1080x24 yani 1.492.992.000 bps olur. Basit bir hesaplamayla kayıplı sıkıştırma metodunu kullanmadan servis sağlayıcı abonelerine limitli dağıtım gerçekleştirebilir.
  • IPTV hizmeti için kesin bir bantgenişliği yoktur çünkü bant genişliği gereksinimi ev içerisindeki cihazlar yüzünden artabilir. Bu yüzden, şu anki HDTV içeriği 8 Mbit/s ve 10 Mbit/s veri oranı arasında dağıtılabilir fakat eğer tüketici birçok HDTV çıktılarıyla donatılmışsa bu oran sırasıyla iki katına çıkacaktır.
  • Yüksek-hız veri transferi görüntüleyici için ihtiyaç duyulan bantgenişliğini arttıracak, en azından 2 Mbit/s web-tabanlı uygulamaları bilgisayarda kullanmak için gerekecektir. Buna ek olarak 64 kbit/s telefon araması yapmak için gereklidir. En az kullanımda IPTV üçlü-oynat hizmeti (canlı tv, zaman-kaydırmalı seyretme, talebe göre video) almak için 13 Mbit/s gerekmektedir.

Nerelerde Kullanılabilir?

  • İlk adım: Bilgisayar, Set Top Box, Smart TV, Telefon, Tablet, PlayStation tabanlı cihazlardan bakılabilir.
  • İkinci adım: İnternet, gereksinimlerinin karşılanması. En az 2 Mbit/s olma şartı bulunmaktadır.  
  • Üçüncü adım: Bant genişliği, evinizde birden fazla internete bağlı cihaz bulunması durumunda evdeki internetiniz cihazların kullanım durumuna göre dağıtır. Buda gelecek olan yayına etki etmektedir.

iPTV Tarihi

1994 yılında ABC'nin World News Now programı CU-SeeMe videoconferencing yazılımını kullanılarak internet üzerinden broadcast yayınlanan ilk iptv yayınıdır.

Judith Estrin ve Bill Carrico tarafından Precept Yazılımın kurulmasıyla birlikte IPTV terimi ilk olarak 1995 yılında ortaya çıkmıştır. Precept IP/TV isimli bir internet video ürünü geliştirmiştir. IP/TV tek ve çok kaynağa video ve ses trafiği ileten Windows ve Unix tabanlı uygulamalarla uyumlu düşük DVD kalitesinden belli aralıklarda kalitede yayın yapan hem unicast hem de ip multicast gerçek-zamanlı iletim protokolü (RTP: real-time protocol ve RTCP=real time control protocol) ve kontrol protokolü kullanan bir multicast backbone’du. (Multicast backbone: backbone ağ bir ağın çeşitli parçalarını birbirine bağlayan bilgisayar ağ altyapısının bir parçasıdır ve farklı yerel ağlar arasındaki bilgi değişimi için bir yol sağlar. Multicast backbone ise 1990'ların başlarında geliştirilmiştir ve internette ip Multicast trafiği için denenmiş backbone’dur.) Yazılım ilk olarak Steve Casner, Karl Auerbach ve Cha Chee Kuan tarafından yazıldı. 1998 yılında Precept Cisco Sistemler tarafından satın alındı.

İnternet radyosu şirketi AudioNet ilk sürekli canlı yayını WFAA-TV’den Ocak 1998 de yapmaya başlamıştır. Kingston Haberleşme (Kingston Communications) UK (Birleşik Krallık) içinde bölgesel telekomünikasyon operatörüdür. KIT (Kington Interactive Television) DSL bant genişliği üzerinden bir IPTV hizmetini Eylül 1999 yılında çeşitli TV ve istek üzere video (video on demand) yürütme çalışmalarından sonra sunmuştur. Yes TV (bir içerik sağlayıcıdır) ile birlikte KIT operatörü Ekim 2001 yılında VoD (video on demand) hizmetini eklemiştir. Kingston dünyaya IPTV ve IP VoD hizmetini ADSL üzerinden ilk tanıtan şirkettir. 2006 yılında KIT sağlayıcısının abone sayısı 10.000'den bir anda 4000’e düserek işlevine devam edememiştir.

1999 yılında NBTel (şu anda Bell Aliant olarak bilinir) Alcatel 7350 DSLAM'ı ve iMagicTv tarafından oluşturulmuş ara yazılımı (middleware) kullanan Kanada’da DSL üzerinde internet protokol televizyonunu ticari olarak ilk işlevsel hale getiren firmadır. Hizmet New Brunswick'teki VibreVison firması altında piyasaya sunulmuştur ve daha sonra 2000’li yılların başında Nove Scotia'da genişlemiştir. iMagicTV daha sonra Alcatel’e satılmıştır.

2002 yılı içinde Sasktel Canada'da Lucent Stinger DSL platformunu kullanarak ticari olarak DSL üzerinden iptv hizmeti veren ikinci şirket olmuştur. 2006 yılında iptv hizmeti üzerinden HDTV kanal hizmeti veren ilk Güney Amerika şirketi olmuştur.

2003 yılında Total Access Networks Inc firması dünya çapında 100 bedave IPTV istasyonu içeren bir iptv hizmeti sunmuştur.

2005 yılında Bredbandsbolaget onun IPTV hizmetini İsviçre'de ilk servis sağlayıcı olarak sunmuştur. Ocak 2009’dan itibaren Bredbandsbolaget en büyük iptv servis destekleyici unvanını TeliaSonera'ya burakmıştır. TeliaSonera şu anda 2009 yılındakinden daha fazla müşterisine iptv hizmeti vermektedir. 2007 yılında TPG Australia’da iptv hizmeti sunan ilk firma olmuştur. Onun ADSL2+'a uyumlu paketiyle birlikte hala müşterilere bedava ve seçkin 45'ten fazla yerel havadan yayın yapan kanallar ve uluslararası kanalların yayınını sunmaktadır. 2010 yılında iiNet ve Telstra IPTV servislerini internete çıkabilme kabiliyetiyle birlikte sunmuşlardır.

2010 yılında CenturyLink Embarq ve Owest (2010) firmalarını bünyesine kattıktan sonra Prism adlı IPTV hizmeti ile birlikte U.S piyasalarına girmiştir.

2011 yılında TOT (Television .organization of Thailand) IPTV hizmetini kendi ADSL sağlayıcısı üzerinden sunmuştur.

Thai içerisinde İngilizce, Fransızca, Korece ve Arab dillerinde çeşitli uluslararası uydu ağları sunan eğlence paketleri ile birlikte Thai dilinde havadan yayın yapan kanallar üzerinden temel üzretsiz platforma ek olarak 4 katmanlı servis ağını sunmuştur.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/IPTV


Benzer Konular

YORUMLAR

YORUMLAR (0)